Bugün
Radyo Mavi Gece – Radyo Dinle – Müzik Dinle – Sohbet Chat Sitesi – Sinema – Film – Sitesi

Gözlüğün icatı, gözlüğü kim bulmuş :D neden bulmuş :)

Çarşamba, 17 Nisan 2013
djkorku
Gözlüğün icatı, gözlüğü kim bulmuş :D neden bulmuş :)

Gözlüğü kim buldu ne zaman bulundu neden bulundu bununla ilgili geniş bilgiyi okuyabilirsiniz.
Gözlüğün tarihçesi, gözlüğü kim buldu?

Genetik ya da sonradan da olsa, tarih boyunca insanlarda görme bozuklukları hep olagelmiştir. Gözlüğün temel maddesi olan camın geçmişi 4.500 yıl öncesine kadar gitmektedir. Antik dönemde insanların optikle ilgili bilgileri olduğu, camın bazı formlarının cisimleri büyüttüğünü keşfettikleri bilinmektedir. Girit’te yapılan arkeolojik kazılarda, M.Ö 1.000 yıllarına tarihlenmiş olan, büyüteç olarak kullanılan cam örneklerine rastlanmıştır.
İlk kullanılan gözlüklerin mercekleri konveks, diğer deyişle dışbükeydi. Dolayısıyla, yalnızca yakını görmekte zorluk çekenler tarafından kullanılabiliyordu. İçbükey merceklerin gelişimi, dışbükey merceklerden çok sonra gerçekleşmişti. Tarihte gözlüğün gelişiminin yavaş olduğunu söylemek yanlış olmaz. İçbükey mercekler ancak 15. yüzyılda yapılabilmiştir. Gözlük bulunduktan 3-4 asır kadar sonra, takıldığında düşmemesi için geliştirme yapılabildi. Bu durum, gözlüğün gelişimindeki en son ve en önemli buluş oldu. 18. yüzyılda İngiliz Edward Scarlet Londra’da gözlükler için sabit sapları icat etti. Böylece hem burna fazla yük olması önlendi hem de düşmemesi sağlandı. Bu denli yavaş bir gelişim göstermesine karşın gözlük, insanların hayata daha da bağlanmalarına yardımcı olmuştur. Matbaa icat edilip kitap ve gazeteler yaygınlaşmaya başladığında, gözlük görme zorluğu yaşayanlar için çok önemli bir ihtiyaç haline gelmiştir.

Gözlüğü kim buldu?

Gözlüğün kim tarafından ve tam olarak ne zaman bulduğu bilinmemektedir. Yapılan derin araştırmalara rağmen, çok önemli bir buluş olan gözlüğü kimin bulduğu hala bir sır olarak duruyor. Tarihçilerin bazıları, bulan kişinin 13. yüzyıl ortalarında Venedik’te yaşayan bir kişi olduğu üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bunun nedeni de, o dönemde Venedik’in cam üretimi konusunda olan ünüdür. Gözlüğün o tarihlerde kullanıldığıyla ilgili olan en önemli kanıt ise, Sandro di Popozo’nun 1289 yılında yazdığı “Trake de Conduite de la Famille” isimli kitabında yer almaktadır. Popozo kitabında “ Yaşlılık benden o kadar çok şey götürdü ki, gözlük denen camlar olmadan ne okuyabiliyor ne de yazabiliyorum. Bu harika aygıt, görme yeteneğini büyük ölçüde yitiren zavallı yaşlılar için daha yeni bulunmuş…” demektedir. “Tarih Boyunca Gözlük” kitabının ( 1967 ) yazarı olan Richard Corson, kitabında gözlüğün 1287 yılında İtalyanlar tarafından bulunduğunu ve kullanılmaya başlandığını belirtmektedir. Birçok rivayet olmakla birlikte, ilk bulan kişi olarak birçok isim zikredilse de bu bilgilerin doğruluğu henüz netleşmemiş ve kanıtlanamamıştır.

 

Kaynak: Gözlüğün tarihçesi, gözlüğü kim buldu

1. Yorumlar yazarken Türkçe kurallarına uyulması zorunludur.

2. Her üye yazdığı yorumdan kendisi sorumludur.

3. Küfür, argo ve hakaret içeren yorumlar asla yayımlanmaz.


Gözlüğün icatı, gözlüğü kim bulmuş :D neden bulmuş :) başlıklı içerik için hiç yorum yapılmamış!
İlk yorumu siz yapın.

RADYOMUZ

 
 
RADYO HOSTİNG
ZİYARETÇİ DEFTERİ

Günlük burç yorumlarımızı okuyabilir, kendinize göre yorumlayabilirsiniz.

KoçBoğaİkizlerYengeçAslanBaşakTeraziAkrepYayOğlakKovaBalık


Yeni bir üyelik al, yada şifrenizi mi unuttunuz?

Kategoriler
Son Yorumlar
allah anlamlı sözler anne ayrılık ayrılık sözleri ayrılık şiirleri AŞK HİKAYESİ aşk aşk mesajları aşk sözleri aşkım aşk şiiri aşk şiirleri baba ben BENİ cion posse dost en güzel şiirler etkileyici sözler gece gözlerin güzel güzel sözler hasret hayat hikaye hikayeler hikayesi komik kral oyun MÜZİK oyun oyna roket oyun sen seni sevgi sevgili yalan yalnızlık yeni şiirler çoçuk şiir şiirler şiir sitesi
Copyright © RadyoMaviGece – Türkiye'nin – Radyo – Müzik – Şiir – Eğlence Sitesi - Radyo Mavi Gece – Radyo Dinle – Müzik Dinle – Sohbet Chat Sitesi – Sinema – Film – Sitesi